Artikel top billede

SKI blottede leverandørers e-mail

NOTE: 390 mulige leverandører kan kigge hinanden over skulderen efter blottende SKI-mail.

390 potentielle leverandører på SKIs aflyste udbud om it-konsulenter er kommet til at kende hinanden lidt bedre. Ifølge Version2 har SKI nemlig udsendt en mail til de 390 virksomheder, med alle modtagernes mail-adresser i mailens »Til«-felt.

På den måde har SKI afsløret de konkurrerende firmaer for hinanden. Datatilsynet har flere gange har påpeget, at den slags er en både uheldig og ulovlig praksis. Masseforsendelser bør i stedet have modtagerne i mailens »Bcc«-felt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere