Egyptisk telemilliardær klar til europæiske opkøb

En egyptisk telemilliardær er tæt på at overtage det italienske mobilselskab Wind med en anslået værdi af 91 milliarder kroner.

Forhandlingerne mellem den egyptiske milliardær Naguib Sawiris og det italienske energiselskab Enel om overtagelsen af mobiloperatøren Wind ventes afsluttet i denne uge. Det skriver Dagbladet Børsen. Det anslås at Wind har en værdi af 12,2 milliarder euro eller 91 mia. kroner.

Sawiris er hovedaktionær i det egyptiske mobilselskab Orascom, som har aktiviteter i en række arabiske og afrikanske lande. Men Orascom er ikke involveret i købet af Wind.

Købet bliver i stedet gennemført sammen med Sawiris ven, mangemilliardæren Wilbur Ross, og de to har planer om at fortsætte opkøbene af europæiske mobilselskaber.

Sawiris har allerede indikeret, at Winds tidligere hovedleverandører Siemens og Ericcson skal sænke priserne - ellers vil de blive skiftet ud med Orascoms leverandører.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S