TDC indgår outsourcing-aftale med CSC

TDC har underskrevet en syvårig outsourcing-aftale med CSC til en værdi af 385 millioner kroner.

CSC overtager i de kommende syv år ansvaret for drift, vedligeholdelse og support af de interne pc-arbejdspladser hos telegiganten TDC. Aftalen mellem de to selskaber har en anslået værdi på 385 millioner kroner. Allerede i 2003 indgik TDC og CSC en femårig outsourcing-aftale om drift og support af kunde- og ordresystemer til en værdi af 500 millioner kroner.

»Vi har gode erfaringer med at outsource områder, der ikke hører til vore kernekompetencer. Vi kender CSC ganske godt fra vores nuværende outsourcing-aftale med dem, og vi har stor tillid til den ydelse, vi fremover får fra vores partner. Outsourcingen gælder et område, som ikke er et strategisk kerneområde, men fortsat meget centralt for TDC, og jeg er overbevist om, at CSC med vores dygtige medarbejdere kan løse opgaven og udvikle området,« siger Klaus Pedersen, adm. direktør i TDC Services.

Aftalen betyder at 112 TDC-medarbejdere flyttes til CSC, hvor de fortsat skal arbejde med at supportere TDC's medarbejdere. TDC fortæller at alle medarbejderne bliver tilbudt videreudddannelse. I forbindelse med outsourcing-aftalen i 2003 fulgte 183 medarbejdere fra TDC med over i CSC.

»Vi er meget tilfredse med at udvide vores samarbejde med TDC. Denne aftale bekræfter, at TDC ser os som en tillidsvækkende medspiller, og vi glæder os til at kunne byde endnu en gruppe dygtige og engagerede TDC-medarbejdere velkommen i CSC,« siger Pete George, nordisk direktør for CSC.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS