McDonalds: Vi kender ikke noget til kampagnen

Forleden fortalte vi om en markedsføringskampagne, der ville betale bloggere for at omtale McDonalds. Men burgerkæden har hverken bestilt eller godkendt den omtalte kampagne.

Det lød for godt til at være sandt, og det er det muligvis også.

Forleden berettede ComON om en markedsføringskampagne, der udløste 10 dollars til personer, som ville omtale bestemte produkter på deres blogs. Men nu oplyser McDonalds, at firmaet intet har med kampagnen at gøre.

Burgerkædens danske marketingschef Hanna Løyche fortæller til ComON, at McDonalds amerikanske afdeling nu vil undersøge sagen nærmere, men at ingen i organisationen har bestilt kampagnen.

Det lægger CreamAID faktisk heller ikke skjul på. I en postering på firmaets blog tidligere i år står der:

"All the Conversations on our site right now are created by us...We picked some sites and businesses that we like and decided to experiment on promoting them using our system.
If you are one of the officials at those companies/websites, and are offended by our attempt, we apoligize. Please let us know."

De gavmilde personer har altså anvendt McDonalds og Heinekens registrerede varemærker for at afprøve konceptet, som de selv synes er genialt, men som ingen firmaer tydeligvis har haft lyst til at afprøve endnu.

Det er McDonalds amerikanske afdeling, der nu skal beslutte hvilke retslige skridt, man vil foretage i forhold til CreamAID, men den danske marketingschef forventer, at CreamAID må sige farvel til at bruge logoet.

»Vi bruger mange penge på at opbygge og vedligeholde vores varemærke, så vi er ikke interesseret i at se det misbrugt på denne måde. Især fordi, der er en masse mennesker, som risikerer at blive skuffede, hvis de ikke modtager betaling og tror, at det er McDonalds, der står bag det,« siger Hanna Løyche, der understreger, at hun ikke kender nok til firmaet CreamAID til at påstå, at det har onde hensigter.

ComOn forsøgte i går at kontakte CreamAID, der har base i Sydkorea. Vi ville gerne vide, hvordan man forventer at finansiere kampagnen, hvis et stort antal bloggere tilslutter sig. Via en hakkende telefonforbindelse lykkedes det ikke at komme nærmere et svar, og CreamAID har endnu ikke besvaret en mail med samme spørgsmål.

Den oprindelige artikel er ændret i forhold til de nye oplysninger (Find linket til højre).

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S