Nokia: Musik og tv vil drive mobiludviklingen

Tv og indbyggede musikafspillere bliver de to afgørende teknologier i morgendages mobiltelefoner. Det mener Nokias topchef.

Verdens største mobilproducent, finske Nokia, er ikke i tvivl om hvilke features, der bliver de fremherskende i fremtidens mobiltelefoner - musik og tv.

På verdens største mobilmesse, 3GSM i Barcelona, lagde Nokias topchef, Olli-Pekka Kallasvuo, ikke skjul på at firmaet har et godt øje til musik på mobilen.

»Vi forventer at sælge 80 millioner mobiltelefoner med indbygget musikafspiller i år, og vi ser store muligheder fofr vækst på dette marked,« siger Olli-Pekka Kallasvuo.

Tv på mobilen har været det store samtaleemne på messen, hvor SonyEricsson og Nokia mandag præsenterede et fælles samarbejde på dette felt, ligesom Microsofts Steve Ballmer tirsdag eftermiddag forventes at annoncere et samarbejde med det engelske teleselskab BT om tv på mobilen.

Og hos Nokia er man klar til at imædegå efterspørgslen på mobil tv.

»Der er ingen tvivl om at det er på vej mod massemarkedet, og vi er parate,« fastslår Nokia-bossen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg