Uvis fremtid for nummeroplysningen

Politikerne vil fjerne 118 fra TDCs forsyningspligt, men hvad der skal blive af tjenesten er usikkert.

Fremtiden er uvis for nummeroplysningen på 118. Politikerne er enige om at ændre systemet, men er uenige om, hvorvidt den bør sendes i udbud, liberaliseres helt eller noget helt tredje. Krak, De Gule Sider og Eniro er klar i kulissen.

I dag er det TDC, der varetager nummeroplysningen som en del af en forsyningspligt, som et flertal i folketinget nu vil fjerne.

Hos Venstre taler teleordfører Torsten Shack Pedersen om liberalisering på området. Han siger til Børsen, at han ser både mulighed for lavere priser for nummeroplysning og tjenester som email og lignende, hvis der indføres konkurrence.

Ved Socialdemokraterne, der også er med teleforligskredsen, er teleordfører Magnus Heunicke mere stemt for at sende 118 i udbud, blandt andet fordi mange konkurrenter kan forvirre danskerne, der ikke bruger tjenesten ofte.

Teleanalytiker John Strand fra Strand Consult vurderer dog, at en liberalisering er at foretrække fremfor at sende nummeroplysningen i udbud og skabe et nyt monopol.

Marketingsdirektør Dorthe Rømer fra De Gule Sider siger til Børsen, at man hos dem foretrækker liberalisering, da markedet er svært at komme ind på, fordi 118 er ret indarbejdet i Danmark.

De Gule Sider har allerede en lignende tjeneste på 1810 og ønsker 118-nummeret helt afskaffet.

Også direktør Henrik Dyring fra Eniro og administrerende direktør Ove Leth-Sørensen fra Krak siger til Børsen, at de vil byde ind, hvis det bliver muligt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S