Myndighederne ignorerer web-standarder

Kun én myndighed ud af de 28 nominerede i prisuddelingen Bedst På Nettet opfylder de internationale retningslinier for tilgængelighed, viser ny undersøgelse.

Videnskabsministeriet glemmer de mest basale webstandarder når der uddeles priser til de bedste offentlige hjemmesider. Det mener Center for Digital Forvaltning (CEDI), som har testet de 580 hjemmesider som i år dystede om at blive udnævnt til »Bedst på nettet«.

Ifølge CEDI har kun 12 pct. af de deltagende myndigheder anvendt HTML korrekt på deres hjemmeside. Blandt de 28 nominerede til slutrunden er det kun én enkelt, som opfylder de internationale retningslinier for tilgængelighed.

»Her og nu går den manglende indsats ud over de handicappede, der er dybt afhængige af, at standarderne overholdes. Uden standarder har denne gruppe ikke meget glæde af de offentlige hjemmesider. På lidt længere sigt giver den manglende prioritering af basale web-standarder desværre også bange anelser for igangværende og kommende standardiserings-initiativer i den offentlige it-politik,« siger Troels Andersen fra Center for Digital Forvaltning.

HTML blev vedtaget som offentlig standard allerede i 1997, men alligevel kniber det ifølge undersøgelsen med at overholde standarden. Blandt de syv præmierede myndigheder var det kun fire, som havde implementeret korrekt HTML på deres hjemmeside.

»Når der ikke er en åbenbar sammenhæng mellem et initiativ som Bedst På Nettet og regeringens politik om udbredelse af fælles offentlige standarder, er det svært for den enkelte myndighed at retfærdiggøre investeringer i udbredelse af de vedtagne standarder. Når man nu har så højt profileret et initiativ som Bedst På Nettet, er det for dumt ikke at bruge det til at fremme de vedtagne standarder,« siger Troels Andersen.

Center for Digital Forvaltning testede også for overholdelse af WAI-retningslinierne, som skal sikre almen tilgængelig for hjemmesiden. Kun én enkelt af de 28 nominerende opfylder WAI-kravene på både niveau 1, 2 og 3, mens tolv ikke engang opfylder kravene på det laveste niveau 1.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis