TOPHISTORIE:Tryg skiller sig af med 225 it-medarbejdere: Outsourcer stor del af sin it-drift til indere

Forsker: Vind er ikke fremtiden

En Nobelpristager mener at vindenergi er spild af tid. I stedet skal Europa hente termisk solenergi fra Sahara.

I Danmark bliver en fjerdedel af elforbruget allerede dækket af vindkraft, men den verdenskendte fysiker og Nobelpristager Jack Steinberger mener alligevel at vindmøller er spild af tid. »Vind er ikke fremtiden,« sagde Steinberger i sidste uge på en konference for Nobelpristagere hos Royal Society i London. Det skriver avisen London Times.

Steinberger er enig i, at verdens forekomster af fossile brændstoffer som olie og kul vil være udtømt inden for 60 år. Men løsningen, mener han, er ikke vindenergi. For vinden kan ikke levere energi hele tiden - det er stadig nødvendig med en anden energikilde, når det er vindstille.

Den ideelle løsning er ifølge Steinberger termisk energi fra solvarmepaneler. De mere kendte fotoelektriske solfangere med solceller omsætter solens stråler direkte til elektrisk strøm, men de har samme begrænsninger som vindmøller - de kan ikke fungere hele tiden.

Dertil kommer, at deres virkningsgrad sjældent ligger over 15 pct., hvor den termiske solfanger kan opnå en virkningsgrad på langt over 50 pct.

Termiske anlæg omdanner sollys til varmeenergi ved at cirkulere en væske gennem absorbere i panelerne, der så transporterer varmen til varmtvandsbeholdere eller varmevekslere.

Og den store fordel med solvarmepaneler er, at varmen kan lagres, så anlægget også kan producere elektricitet om natten.

Nu er problemet blot, at udnyttet fra solvarmepaneler på vores breddegrader er rimelig begrænset. Den ideelle placering ligger i et bælte hen over Afrika. Men også her har Steinberger en løsning.

Han foreslår, at der bygges et gigantisk termisk anlæg med en kapacitet på 3,5 gigawatt i Afrika, som så skal levere energi til Europa gennem nye undersøiske kabler. Dette pilotprojekt vil koste op mod 200 milliarder kroner.

Men Steinberger anslår, at 80 procent af Europas elforbrug vil kunne dækkes af termiske solvarmeanlæg i Sahara i 2050.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere