Ros til Nokias nye "Communicator"

Positivt første indtryk af Nokia E7: Superflot skærm og godt tastatur.

Artikel top billede

Nokias nye business-telefon E7 er arvefølger til selskabets gode gamle Communicator. Nyskabelsen blev afsløret for omverdenen på Nokia World i går, og de første meldinger fra ComONs søsteravis Mobil.nu er, at telefonen er rigtigt god.

En god skærm er efterhånden alfa og omega i nye mobiltelefoner, hvis de virkelig skal over rampen og efter at have haft fingre i E7 må vi konstatere, at Nokia har ramt rigtigt.

Rigtig god skærm
Der var en tid, hvor det kun handlede om antal pixel, men nu handler det om god skærmteknik. Apple har sin Retina-skærm til iPhone 4, Samsung kører med Super Amoled på deres topmodeller. Nokias svar er CBT. Clear Back Technology. Den teknik giver fantastisk skarpe farver og flotte kontraster. At skærmen så også er 4 tommer stor er med til at fremhæve skærmens gode kvaliteter.

E7 er forholdsvis slank, når man tænker på, at den har fuldt qwerty-tastatur. E7 er 13,6 millimeter tyk og føles faktisk som en helt almindelig mobil, når man ikke skubber tastaturet frem.

Photo:

Selve tastaturet er ganske stort med rigtig god trykrespons. E7 får dedikerede taster til æ, ø og å når den kommer til Danmark.

Man kan have gang i 10 e-mail-konti på E7 og det er let at skifte mellem de forskellige konti via et ikon øverst på skærmen.

Understøttelse af Office-dokumenter
Quickoffice ligger på E7 her på messen, men ifølge vores oplysninger skulle Nokia sammen med Microsoft være i gang med at lave nye Office-programmer, som så vil komme i en opdatering til alle Nokia E7-brugere på et senere tidspunkt.

Kalenderen er blevet en del forbedret sammenlignet med ældre Symbian-modeller, så man nu blandt andet kan køre med flere forskellige kalendere og klikke på en adresse, så den åbnes i Ovi Maps.

Photo:

Når det gælder mediefunktioner, så imponerer alle tre nye Symbian 3-mobiler rigtig meget. Flot og lyn hurtig mediaplayer, suveræn flash-understøttelse i webbrowseren, som nu også har multitouch-zoom på skærmen og smarte redigeringsprogrammer til foto og video.

 Middelmådigt kamera
Nokia E8 kan optage video i HD og har 8-megapixelkamera, men den har desværre kun fix-fokus i stedet for autofokus. Det betyder, at nogle detaljer i billedet ikke blive skarpe. Billederne ser okay ud på mobilens skærm, men vi har en mistanke om, at det kommer til at knibe mere med billedkvaliteten, når man ser billederne på en stor skærm. Det er dog godt, at den har dobbelte fotolamper til at brug i mørke omgivelser.

Alt i alt er vores første indtryk af Nokia E7, at den er en af de mest interessante modeller fra Nokia i lang tid. E7 bliver sammen med N8 og den kommende Meego-mobil Nokias 3 flagskibe i denne kommende tid.

 

Læs mere om mobilmarkedet på www.mobil.nu

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network