Danske bloggere får højere status

Firmaet Presswire, der udsender pressemeddelelser til aviser, tv-stationer og andre etablerede medier, begynder nu at henvende sig direkte til danske bloggere.

Hvis virksomheder gerne vil have den danske presses opmærksomhed, så kan de for eksempel henvende sig til Presswire. Firmaet tilbyder nemlig at lave pressemeddelelser og sende dem til relevante medier.

Men fremover vil Presswire ikke kun sende sine kunders historier og nyheder til journalister på danske medier. I fremtiden vil Presswire ligeledes henvende sig direkte til danske bloggere.

»Vi ser oftere og oftere, at det er bloggerne, der kommer først med nyhederne eller er dem, der sætter en dagsorden. Det skyldes, så vidt vi ser det, at bloggerne er meget specialiserede. Nogen skriver om it på et meget højt og samtidig smalt niveau, og andre blogger om roser på et fagligt niveau, hvor de etablerede ikke kan være med,« siger journalist Rene Hjetting fra PressWire.

Han kan dog ikke pege på nogle danske blogs, der har imponerende læsertal, som for eksempel flere svenske teenage-bloggere har opnået.

Nyhedsservicen lanceres nu i Danmark og senere i de ni lande, som PressWire er aktiv i. I øjeblikket har 30 danske bloggere tilmeldt sig.

De kan vælge at modtage pressemeddelelser inden for en række forskellige kategorier.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse