Danske Amitech øgede salg med 56 procent i pc-marked i modvind

Nordens største pc-producent, Amitech fra Lystrup nord for Århus, har haft et fremragende år.

Nordens største pc-producent, Amitech fra Lystrup nord for Århus, har haft et fremragende år. Det fortæller selskabets netop afsluttede regnskab, som viser en vækst i omsætningen på hele 39 procent til 245,2 millioner kroner mod 176,3 millioner året før. I samme periode steg selskabets produktion af enheder fra 24.871 enheder i 2000/2001 til 38.752 i 2001/2002. En vækst på hele 56 procent. Også resultatet før skat viser fremgang. Det er steget til 6,9 millioner kroner mod 0,3 året før.

Amitechs markedsandel på markedet for pc'ere til private steg i 2001 til 23 procent fra 16 procent i 2000. Generelt går væksten i markedet i den stik modsatte retning. Ifølge analysevirksomheden IDC Nordic faldt salget af computere til private gennem detailleddet med 27 procent i 2001. Og den trend er fortsat i det første halvår af 2002.

Årsagen til den store vækst tilskriver Amitech selv, at virksomheden har lanceret en række nye produkter, som køberne har taget til sig. Amitech lancerede i 2001 en komplet serie af bærbare pc'ere og design-pc'ere med fladskærme, trådløse tastaturer og fladhøjtalere.

"Det har været med til at profilere og styrke Amitech som brand, og derfor har forbrugerne taget os til sig i endnu højere grad end tidligere," siger Lars H. Bjerg, direktør i Amitech.

I det kommende år vil Amitech satse hårdt på at fortsætte væksten. Det skal blandt andet ske via en stor satsning på erhvervskunderne, hvor omsætningen voksede 139 procent i det forgangne år. Den vækst kan dog sagtens drives endnu længere.

"Vi skal ikke bare sætte og ned og nyde vores vækst. Vi skal fortsat vokse og udvide. Blandt andet har vi en stor udfordring i de kommende år, hvor vores mål er at vinde markedsandele på erhvervsmarkedet," siger Lars H. Bjerg.

Målet er udbygge forhandlerstaben med en til to større erhvervsforhandlere eller en række mellemstore erhvervsforhandlere. Amitech snakker i øjeblikket seriøst med to store unavngivne erhvervsforhandlere, men de endelige aftaler er endnu ikke underskrevet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S