Stor pda-vækst aftog i tredje kvartal

Der var stor fremgang for salget af håndholdte computere i første og andet kvartal i år sammenlignet med de to samme perioder i fjor.

Der var stor fremgang for salget af håndholdte computere i første og andet kvartal i år sammenlignet med de to samme perioder i fjor. 22 procent var stigningen for EMEA-området. Men i tredje kvartal var væksten langt mere moderat, oplyser analysevirksomheden Context.

Sammenlignet med tredje kvartal 2003 blev der i tredje kvartal 2004 »kun« solgt 8 procent flere pda'er.

HP kan til gengæld glæde sig over, at leverandøren styrkede sin position som nummer et på dette marked. De populære iPaq-apparater sad på 40 procent af EMEA-markedet efter en vækst på 23 procent. palmOne havde 22 procent af markedet efter at være gået tilbage med 22 procent, hvilket forklares med lagertømning forud for produktlanceringer her i oktober. På tredjepladsen med 6 procent befandt Dell sig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere