De forsvundne Bush emails er fundet

Kontroversielle mails fra Bush-perioden er genskabt.

En række potentielt kontroversielle emails fra George W. Bushs præsidentperiode er nu blevet genskabt. Bush administrationen hævdede ellers, at brevene var tabt for eftertiden, selv om Det Hvide Hus er forpligtet til at gemme alle dokumenter.

Emailene dækker bestemte datoer i perioden 2005-2007. I den tid blev Bush ramt af flere tvivlsomme sager. Blandt andet Irak-krigen, mishandling af fanger i Abu Graibh fængslet, Valeri Plame-sagen og fyringen af otte statsanklagere, der ikke fulgte den politiske linje, skriver NPR.org.

Nu er det lykkedes Obama-administrationens teknikere at genskabe de forsvundne mails. Det er sket som led i et retssag, hvor to borgerretsgrupper har fået medhold i, at mailene fra 33 specifikke datoer skal genskabes.

Borgerretsgrupperne får dog ikke emailene at se. De er nemlig beskyttet i op til 10 år af loven Presidential Records Act. Alligevel har de opnået det som de ville. Nemlig at sikre at eftertiden har et fuldstændigt billede af, hvad der fandt sted i de otte år George W. Bush var præsident for USA.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS