HP overvågede journalister

HP er på kraftigt tilbagetog i sagen om overvågningen af medarbejdere. Senest er det kommet frem, at producenten har hacket sig ind i flere journalisters data.

Nu er det så kommet frem, at HPs agenter har skaffet sig adgang til en række journalisters telefonlister ved at udgive sig for at være journalister fra Wall Street Journal og andre medier. Telefonlisterne skulle bruges til at spore lækagen i Hps bestyrelse.

HP har allerede erkendt, at virksomheden med ufine metoder har skaffet sig adgang til en række journalisters data. Men virksomheden vil ikke fortælle, hvor stort et omfang der er tale om, skriver The Inquirer.

HP forsøgte egentlig blot at afdække, hvilket medlem af virksomhedens bestyrelse, der lækkede fortrolige oplysninger til pressen. Til det formål hyrede virksomheden private efterforskere, og det er deres metoder, der nu er ved at blive afdækket. Imens forsøger HP desperat at ligge afstand til efterforskerne.

Det til trods for, at det var Patricia Dunn, formand for HPs bestyrelse, der hyrede efterforskerne.

Indtil videre har CNET og Wall Street Journal oplyst, at de er blevet misbrugt af HP.

CNET har allerede reageret kraftigt ved at beskylde HP for at bryde privatlivets fred og, vigtigere endnu, for at undergrave journalisters ret til at beskytte fortrolige kilder.

De californiske myndigheder er allerede gået ind i sagen og er i gang med at efterforske Hps metoder. Producenten selv har også igangsat en undersøgelse.

HPs anger stopper dog næppe myndighederne. Anklageren i Californien har allerede fået nok oplysninger til at kunne fastslå, at producenten har brudt loven.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job