Hackere kæmper om territorier

Som i en anden gangsterfilm kæmper to malware-grupper om deres digitale territorier.

Det er skaberne af Mpack, et sofistikeret hackerværktøj, der spreder flere forskellige stykker malware, inklusive Trojan.Srizbi. Denne trojanske hest afinstallerer andre trojanere på de computere den inficerer, blandt andet Storm Worm (som teknisk set er en trojansk hest).

Tilsyneladende er gruppen bag Storm, som har hærget periodisk siden januar i år, blevet sure på Mpack og Trojan.Srbizi, for de udfører et DDoS-angreb på den server, som Srbizi bruger til at downloade filer fra.

Og det virker. Sikkerhedsforskere har prøvet at opdatere deres Mpack-inficerede maskiner, men trafikken til serveren er simpelthen for kraftig. Computere inficerede med Storm Worm prøver både at sprede sig selv via et fupnummer, hvor brugeren opfordres til at downloade et elektronisk postkort, samtidig med at Storm blokerer for Trojan.Srbizis server.

Læs Symantecs beskrivelser af henholdsvis Storm Worm og Trojan.Srbizi. Og her er en detaljeret beskrivelse af Mpack-softwaren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics