Enavia runder 10.000 kunder

Netfirmaet enavia.com, der sælger elektronik, har på fem måneder rundet 10.000 kunder, og det uden at den nærmeste konkurrent Comwir har opdaget firmaets eksistens.

Onlinefirmaet enavia.com, der sælger elektronikvarer, har netop rundet 10.000 kunder, der alle har oprettet en profil eller fået tilsendt elektronikvarer.

Enavia.com, der har eksisteret i godt og vel fem måneder, er 100 procent ejet af db Group A/S, som igen er ejet af it-distributøren Bridema.

Enavia.coms marketingschef Lars Barfred er stolt af milepælen og sender en drilsk kommentar til ærkekonkurrenten Comwir.

»Vi kan se, at vi på vores hjemmeside har væsentligt flere besøgende end vores nærmeste konkurrent Comwir, der startede op samtidig med os. Comwir har omkring 600 unikke besøgende hver dag, hvor vi har 1000 unikke besøgende per dag,« siger han og henviser til Comwirs egen pressemeddelelse fra den 31. marts i år.

Enavia har fravalgt den dyre markedsføring og har i stedet lænt sig op af mund til mund metoden.

»Op mod en trediedel af vores kunder finder vej til hjemmesiden, fordi de har fået sitet anbefalet af venner og kolleger. Når forbrugeren selv kan finde os, så sparer vi medie-penge og kan dermed give dem videre til forbrugeren i form af lavere priser,« hævder han.

Men hos den erklærede hovedkonkurrent Comwir har man aldrig hørt om enavia, til trods for at de to virksomheder startede op samtidig.

»Jeg har aldrig hørt om enavia.com må jeg indrømme, men jeg kan fortælle, at de seneste tal for maj måned viser, at vi har omkring 2200 unikke brugere per dag,« fortæller Comwirs administrerende direktør Jakob Thye.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S