Internet-søgemaskinen Yahoo har forladt Danmark, Sverige og Norge - og det har givet store problemer for det danske annoncenetværk Netvertiser, som med et slag har mistet sin næststørste kunde, skriver ErhvervsBladet.
Netvertiser har nu flyttet alle aktiviteter over i et nyt selskab, og det gamle firma har skiftet navn til Afviklingsselskabet af 13.2.2004. Det gamle selskab har stadig forpligtelser overfor kunder, som har betalt for kampagner hos Yahoo, og firmaet har rettet økonomiske krav mod den amerikanske internet-gigant.
»Vi havde en rigtig god start og var begyndt at tjene penge. Men med Yahoo lukkede vores næststørste kunde. Det skete uden varsel, og vi måtte selv læse om det i et nyhedsbrev,« siger adm. direktør Claus Engell til ErhvervsBladet.
Samtidig med oprettelsen af det nye selskab er antallet af medarbejdere reduceret fra ti til otte og kontoret er flyttet til nye lokaler på Vesterbrogade i København. Netvertiser er stiftet af tidligere medarbejdere hos TDC Online, og TDC er fortsat den største enkeltkunde.