Den mobile Firefox kommer om få uger

Mozilla lover, at Firefox til mobiltelefoner er klar om ganske få uger. Men der mangler stadig detaljer om den mobile browser.

En ledende chef hos Mozilla lover, at den første alpha-version af Mozillas kommende mobile browser er klar om ganske få uger.

Nyheden kommer i et længere interview med Mozilla-chefen hos Linuxinsider. I interviewet fremgår der dog ikke nogen detaljer om, hvilke enheder og hvilke operativsystemer, der i første omgang kan benytte browseren.

De allerførste versioner af browseren, der har kodenavnet Fennec, kører kun på Nokias internet-tablet N810.

Derfor kunne man forestille sig, at næste seriøse fase af Fennec udvikles til styresystemet Symbian, som Nokia bruger.

Mozilla har givet udtryk for, at der kommer en version til Windows Mobile, men om det bliver i forbindelse med Alpha-versionen om nogle uger er ikke sikkert.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere