Mænd forstår ikke deres gadget

Kvinder har ry for at købe tøj, de aldrig går i. Måske køber mænd gadgets, de slet ikke har brug for. Ny undersøgelse viser, at mænd er bange for at købe det forkerte elektronik.

På forsiden af ComONs søstermagasin GEAR er der for det meste en smækker pige. Der er ingen tvivl om, at flest mænd læser om gadgets.

Men nu viser en undersøgelse fra HP, at britiske mænd ikke har så godt styr på deres gadgets, som de måske gerne ville.

Til gengæld stoler halvdelen af mænd ikke på kvinder, når husstanden skal købe elektroniske gadgets. Derudover stod 85 procent af mændene for at købe ny teknologi til hjemmet.

Ifølge undersøgelsen mener hver tredje ud af de tusinde adspurgte mænd, at de har styr på teknik. Men ud af dem beretter næsten hver fjerde, at de føler sig usikre og bekymrede, når de skal købe ny teknik.

Desuden vil det være en god idé at tjekke, om der overhovedet er brug for indkøbene. Der er ingen grund til at købe en iPod, hvis du aldrig lytter til musik eller har brug for flashe noget blæret elektronik.

Ifølge undersøgelsen er mænd bange for at blive bebrejdet for at købe det forkerte isenkram, og at de ikke er med på de seneste elektroniske landvindinger.

The Times teknikjournalist Stuart Miles fortæller, at mænd burde lave bedre research, inden de køber ind. Det kan være gennem magaziner, forbrugerundersøgelser eller venners anbefalinger.

Så kan det være, at flere undgår den der sammensnørede følelse i maven, når de trykker »bekræft køb.«

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)