Artikel top billede

Robotter og fjollede spillemaskiner - Mød fremtiden i Aarhus

Konferencen Next bringer robotter og andre digitale legesager til Aarhus.

Fra i dag begynder Aarhus Festuge. En mulighed for at drikke sig munter i venners lag og glemme hverdagen. Men der er andet at lave i smilets by i denne uge.

Den tilbagevendende Next-konference begynder i morgen. Next11 giver som tidligere års konferencer et blik ind i fremtiden og et smugkig på de tendenser og teknologier, der kan blive del af vores hverdag et stykke ude i fremtiden.

Next er arrangeret af  Innovation Lab.


En spillemaskine på hjul

En af årets interessante personer i talerækken er Garnet Hertz, der kommer til Aarhus med flere interessante kunstprojekter.

Blandt andet OutRun der går ud på at bringe det gamle arcade-bilspil ind i en moderne tid ved at tilføje augmented reality. Helt præcist har de gamle arcademaskiner fået hjul på, så man får fornemmelsen af fart (se videoen).
Et andet spil-initiativ fra Hertz' værksted er projektet Doom, der laver 8-bit spejlbillede af rigtige mennesker. (artiklen fortsætter under videoen).

 

Andre koncepter, som man kan få testet, er RadarTable, der er et musikinstrument for folk uden egentlige musikalske evner. Det er lavet af Center for  Advanced Visualization and Interaction på Aarhus Universitet (artiklen fortsætter under videoen).


iMobot er derimod en robot, som viser, hvordan lignende maskiner i fremtiden bliver endnu mere mobile.
DON-8r er en mere færdigudviklet robot, der giver et bud på fremtidens alternativ til dørklokke-ringende indsamlere.

 
I en helt anden boldgade kan man også se et bud på cykelkædens afløser - StringBike.
 

Hvad sker der bag kulisserne hos Google

Ud over udstillingerne vil der være foredrag fra en lang række internationale folk. For eksempel Engadget-redaktøren Darren Murph og Tom Uglow, designer hos Google/YouTube, der vil forklare, hvordan firmaerne arbejder med innovation og give et indblik i, hvordan de nye idéer bliver bragt til live.

Der er videoindslag fra sidste års oplæg på Next-konferencen hos Fora.tv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis