Tophemmeligt kodeord afsløret i Wikileaks-bog

Kodeordet til 251.000 hemmelige dokumenter blev afsløret i en bog.

Artikel top billede

Wikileaks anklager nu en journalist hos den britiske avis ”The Guardian” for at have lækket kodeordet til den krypterede fil med 251.000 ambassade-telegrammer fra USA, der slap ud på nettet for få dage siden.

Den kontroversielle organisation Wikileaks har selv kun frigivet en mindre del af de 251.000 dokumenter, og man har indtil nu sørget for, at informationer som kunne bringe menneskeliv i fare blev fjernet først.

Men tidligere i denne uge dukkede en krypteret fil med alle telegrammerne i uredigeret form op på nettet.

Kodeordet til at åbne filen kan læses i bogen ”WikiLeaks: Inside Julian Assange's War on Secrecy”, der blev udgivet af The Guardian i februar. Dengang havde man selvfølgelig ingen anelse om, at filen i sidste ende ville blive lækket på nettet.

Det har fået Wikileaks til at rette hårde anklager mod bogens forfatter, Guardian-redaktør David Leigh.

I et længere blog-indlæg skriver Wikileaks blandt andet:

”En Guardian-journalist har med vilje afsløret tophemmelige Wikileaks-kodeord til hundredtusinder af uredigerede amerikanske diplomatiske telegrammer, der endnu ikke har været offentliggjort,” skriver organisationen og fortsætter:

”David Leigh har handlet skødesløst og uden vores tilladelse, ved at afsløre kodeordene i en bog udgivet af The Guardian. Bogen blev skrevet på tre uger og rettighederne solgt til Hollywood.”

Guardian har allerede reageret med en udtalelse, hvor man afviser at være medskyldig i den lækage der er sket.

”Det er noget sludder at antyde at Guardians Wikileaks bog har kompromitteret sikkerheden på nogen måde. Vores bog om Wikileaks blev udgivet sidste februar. Den indeholder et kodeord, men ingen detaljer om placeringen af filerne, og vi fik at vide at det var et midlertidigt kodeord som ville udløbe og blive erstattet i løbet af nogle timer,” skriver avisen.

Men det ser altså ud til, at man blot behøver kodeordet fra Guardian-bogen for at åbne den krypterede fil som i øjeblikket spredes på nettet. Dermed er hele datasamlingen nu reelt frit tilgængelig.

Wikileaks antyder nu at man vil indlede en retssag mod den britiske avis og tyske Daniel Domscheit-Berg, som angiveligt har afsløret kodeordet overfor Guardian-journalisten.

I forvejen er Julian Assange og den tidl. talsmand for Wikileaks involveret i et heftigt opgør om filer, som Domscheit-Berg fjernede fra Wikileaks' servere inden han forlod organisationen. Han er også på vej med en alternativ platform, OpenLeaks, og det har heller ikke gjort forholdet med hans tidligere kampfæller bedre.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks