Tophemmeligt kodeord afsløret i Wikileaks-bog

Kodeordet til 251.000 hemmelige dokumenter blev afsløret i en bog.

Artikel top billede

Wikileaks anklager nu en journalist hos den britiske avis ”The Guardian” for at have lækket kodeordet til den krypterede fil med 251.000 ambassade-telegrammer fra USA, der slap ud på nettet for få dage siden.

Den kontroversielle organisation Wikileaks har selv kun frigivet en mindre del af de 251.000 dokumenter, og man har indtil nu sørget for, at informationer som kunne bringe menneskeliv i fare blev fjernet først.

Men tidligere i denne uge dukkede en krypteret fil med alle telegrammerne i uredigeret form op på nettet.

Kodeordet til at åbne filen kan læses i bogen ”WikiLeaks: Inside Julian Assange's War on Secrecy”, der blev udgivet af The Guardian i februar. Dengang havde man selvfølgelig ingen anelse om, at filen i sidste ende ville blive lækket på nettet.

Det har fået Wikileaks til at rette hårde anklager mod bogens forfatter, Guardian-redaktør David Leigh.

I et længere blog-indlæg skriver Wikileaks blandt andet:

”En Guardian-journalist har med vilje afsløret tophemmelige Wikileaks-kodeord til hundredtusinder af uredigerede amerikanske diplomatiske telegrammer, der endnu ikke har været offentliggjort,” skriver organisationen og fortsætter:

”David Leigh har handlet skødesløst og uden vores tilladelse, ved at afsløre kodeordene i en bog udgivet af The Guardian. Bogen blev skrevet på tre uger og rettighederne solgt til Hollywood.”

Guardian har allerede reageret med en udtalelse, hvor man afviser at være medskyldig i den lækage der er sket.

”Det er noget sludder at antyde at Guardians Wikileaks bog har kompromitteret sikkerheden på nogen måde. Vores bog om Wikileaks blev udgivet sidste februar. Den indeholder et kodeord, men ingen detaljer om placeringen af filerne, og vi fik at vide at det var et midlertidigt kodeord som ville udløbe og blive erstattet i løbet af nogle timer,” skriver avisen.

Men det ser altså ud til, at man blot behøver kodeordet fra Guardian-bogen for at åbne den krypterede fil som i øjeblikket spredes på nettet. Dermed er hele datasamlingen nu reelt frit tilgængelig.

Wikileaks antyder nu at man vil indlede en retssag mod den britiske avis og tyske Daniel Domscheit-Berg, som angiveligt har afsløret kodeordet overfor Guardian-journalisten.

I forvejen er Julian Assange og den tidl. talsmand for Wikileaks involveret i et heftigt opgør om filer, som Domscheit-Berg fjernede fra Wikileaks' servere inden han forlod organisationen. Han er også på vej med en alternativ platform, OpenLeaks, og det har heller ikke gjort forholdet med hans tidligere kampfæller bedre.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S