Smid politikerne i lokummet - og bliv valgekspert på nettet

Her er 12 sites, apps og digitale stunts, der gør Folketingsvalget til en underholdende, digital affære.

Artikel top billede

Valgdeltagelsen i Danmark er generelt skyhøj, men der er stadig en stor gruppe danskere, der ikke interesserer sig en tøddel for folketingsvalget. Det kan apps, spil og interaktive musligheder måske lave om på.

Her har vi samlet en lang række initiativer fra partier, medier og andre, der forsøger at gøre den demokratiske proces lidt mere interessant og spiselig.

For eksempel Valgets Øjne hvor du glemmer alt om politik og valgflæsk og udelukkende stemmer på de øjne, der virker mest troværdige.

Smid Villy i lokummet

Der er ikke noget, der gør alvorlige ting mere spiseligt end humor.

Udviklerne hos Virtual Lab har lynhurtigt skabt mobilspillet "Blå vs. Rød", der kan spilles på iPhone og Android (Se spillet i videoen nederst).
Det simple spilkoncept er lånt fra Angry Birds. Her gælder det dog ikke om at kaste fugle efter grise men at kaste politikere efter en wc-kumme. Det lyder banalt og plat, og det er det også. Spillet sjoveste elementer er de citater og omgivelser, som knyttes til politikerne. For eksempel Henrik Sass Larsen der hårdnakket hævder, at han ikke spiste gratis på Cafe Vanilla - kort før han bliver kylet ud over Køge Torv.

Lidt mere seriøsitet er der over Politikens nye initiativ. Sofavælgeren gør selve valgkampen til en konkurrence. Så i stedet for at sammen sætte det bedste hold af Tour de France-ryttere, så skal man lave et dreamteam af danske politikere, der opnår flest stemmer ved valget.

Hos TV2 har man også krydret valgdækningen med et nyt forsøg. Spejltinget er et forsøg på at konkludere, hvilke partier eller kandidater, der nyder mest omtale eller popularitet. Der hentes likes og kommentarer fra Facebook og nyhedsartikler fra InfoPaq for at finde de politikere med størte momentum. Forsøget er interessant, men en smule kaotisk.

En anden popularitetskonkurrence finder man på Partispillet. Her kan man vælge sit favoritparti og dele det på Facebook. Validiteten er dog ikke helt i top: Kristendemokraterne i øjeblikket fører som det mest populære parti. I den virkelige verden er partiet blandt de partier, der roder rundt ved spærregrænsen.

There is an app for that

Ikke et valg uden smartphone-apps.

Jyllands-Posten har lavet en dedikeret betalings-app til folketingsvalget med artikler og meningsmålinger.
Det er dog den uafhængige og gratis app fra Siblingsoft, som høster flest roser i øjeblikket.
Med Valg2011 kan man finde de partier, der bedst matcher sine holdninger, ud fra korte spørgsmål. Man kan også teste sin paratviden om alle partier.

Et andet initiativ fra ukendt side er Stemmeguiden.dk. En ny service under valgkampen, der i nyhedsbrevsformat lover objektiv valgjournalistik. Analyser og tal som alternativ til almindelig valgdækning, lover initiativtager Daniel Brink.
Valgdatoen må dog have overrasket holdet bag, for en uge inde i valgkampen er der endnu ikke udsendt et nyhedsbrev.

Stemmeslugerne.dk kan man via Facebook bede om sine venners tips til en kandidat, som man skal stemme på.
Valgkampics.dk er der sjove billeder fra valgkampen.

Public service bonanza

Anderledes gang i kedlerne er der hos DR.
DR har en massiv indsats på nettet i forbindelse med folketingsvalget.

Askometret (navngivet efter stationens politiske redaktør Ask Rostrup) giver en interaktiv mulighed for at sammensætte sin egen mulige regering ud fra de seneste valgprognoser.

Dr.dk/kandidaterne kan man stalke politikerne. DR følger en gruppe politikere og deres bevægelser rundt i landet ved hjælp af GPS.

I den mere humoristiske ende af bassinet kan man hos DR lave sin egen valgplakat i valgplakat-generatoren.

Det var også DRs journalister, der i sidste måned samlede de mere komiske dele af valgkampen.

Har vi overset digitale initiativer under valgkampen, så send dem til os eller del dem i kommentarfeltet.

Opdateret: Artiklen er opdateret med links til Stemmeslugere.dk, Valgkampics.dk og Valgets Øjne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura