IdeaPad bliver forbrugerens ThinkPad

Lenovo har netop præsenteret deres serie af bærbare computere til forbruger-segmentet. Den nye serie har fået navnet »IdeaPad«.

Når Lenovo skal ud til de private kunder, bliver det den nye bærbar-serie »IdeaPad«, der skal være rambukken til at trænge igennem på markedet.

Lenovo går på markedet med deres IdeaPad-satsning i tre modeller. En letvægts-, en spille- og en desktoperstatnings-bærbar.

Samtidig lancerer Lenovo desktop-serien IdeaCentre, der skal være forbrugernes svar på ThinkCentre.

Lenovo besluttede sig dog allerede i december for at bremse indtoget på konsumentmarkedet i Europa. De to nye serier skal foreløbig kunne fås i USA, Frankrig, Rusland, Sydafrika, Australien samt en række asiatiske lande.

Lenovos nordiske marketingchef, Mette Marie Lydert Brorsen, har endnu ikke noget overblik over, hvornår man kan forvente at se de nye serier på det danske marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS