Østens stormagter udvikler Windows-alternativ

I midten af september skal Japan, Sydkorea og Kina underskrive en formel aftale om udviklingen af et alternativ til Windows. Kina har allerede udviklet sin egen Linux-variant - Red Flag Linux - som skal konkurrere med Microsoft Windows.

Det nye operativsystem bliver sandsynligvis ligeledes baseret på Linux og andre open source-programmer.

Den japanske industriminister Takeo Hiranuma ventes at fremlægge planerne torsdag under Asean-konferencen i den cambodjanske hovedstad Phnom Penh.

Såvel statslige forskningsinstitutioner som private virksomheder skal deltage i udviklingen af det nye operativsystem, som skal repræsentere et billigere og mere sikkert alternativ til Windows.

Japanske virksomheder som NTT Data, Matsushita, NEC, Hitachi og Fujitsu ventes at deltage i projektet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere