Apple skruer op for salgskanalen

Øget satsning på forhandlere har fået Apples nordiske omsætning til at stige til tre milliarder kroner. Flere butikker på vej.

Apple er på vej til at få flere butikker i Norden. I øjeblikket er der 65 såkaldte Apple Premium Resellers i de nordiske lande, og Apple forventer, at der vil komme flere butikker til i løbet af 2009.

»Den løbende satsning på nye salgskanaler, som startede i 2005 er blevet intensiveret i løbet af 2008,« fremgår det af det seneste årsregnskab for Apples nordiske selskab, Apple AB.

Fremgangen kommer blandt andet fordi Apple har øget sit fokus på detailkanalen, foruden man har øget antallet af shop-in-shops med dedikeret salgspersonale, forlyder det.

Apple fik i regnskabsåret frem til udgangen af september 2008 en stigning i den nordiske omsætning på 33 procent til 2,91 milliarder danske kroner. Apple oplyser ikke, hvor stor en del af omsætningen, der kommer fra Danmark, men af regnskabet fremgår det, at 1,9 milliarder kroner kommer fra salg til kunder i Danmark, Norge og Finland. Her steg omsætningen en smule mere, med 36 procent. Overskuddet før skat blev på 30 millioner kroner.

Apples nordiske bestyrelse beretter, at succesen blandt andet kommer fordi, lanceringen af nye ipod- og iphonemodeller har givet en øget interesse for Apples produkter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere