Lille dansk firma viser sikkerhed på Comdex

Det lille Kolding-firma eSe Security Systems har lejet en stand på den amerikanske Comdex-messe og fremviser en ny sikkerhedsløsning, som er rettet mod mindre virksomheder.

Løsningen indeholder både den traditionelle virusbeskyttelse samt forskellige moduler, som bl.a. hjælper virksomheden med at udvikle en sikkerhedspolitik.

»Små og mellemstore virksomheder har ikke behov for at være først i verden med at afprøve nye sikkerhedsteknologier. Men de har behov for gennemprøvede og økonomiske løsninger, der ikke går på kompromis med krav om høj sikkerhed, og som ikke sætter dem uden for døren, hvis de skal gøre sig håb om at blive underleverandør til større virksomheder,« siger adm. direktør Ingo Walter-scheid fra eSe Security Systems.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S