Elbek og Vejrup fordobler i Esbjerg

ERP-huset Elbek og Vejrup har opkøbt den esbjergensiske it-leverandør Dansk System Data. Dermed bliver Elbek og Vejrup den suverænt største forhandler i området.

Dansk System Data (DSD) er netop blevet solgt til ERP-huset Elbek og Vejrup.

ERP-huset rykkede ind i Esbjerg i 2003 og overtog kort efter Deloitte aktiviteter i byen. På det seneste har Elbek og Vejrup været på udkig efter endnu et opkøb for at udbygge medarbejderstaben og kundegrundlaget i området, og her var DSD et perfekt match.

»Vi tog kontakt til DSD, og direktøren var meget interesseret i et salg,« forklarer Elbek og Vejrups administrerende direktør Niels Elbek.

DSD har tidligere været styret af to direktører. Den ene trak sig i 2005 og overlod styringen til Niels Imhoff.

»Niels er tekniker og har fortalt, at han ikke har direktør ambitioner, så det bliver mig, der overtager styringen nu,« siger Niels Elbek til CRN.

Efter sammenlægningen kommer Elbek og Vejrup op på otte medarbejdere i afdelingen i Esbjerg, og dermed bliver virksomheden den klart største spiller i området.

Elbek og Vejrups primære forretning ligger inden for Navision - specifikt med salg til det offentlige. DSD er derimod stærke på infrastruktur og det giver virksomheden en klar fordel som totaleverandør til kunderne i Esbjerg-området.

Elbek og Vejrups hovedsæde ligger i Århus og ERP-huset har 41 ansatte. Omsætningen var på knap 40 millioner kroner i 2005 og overskuddet lå lige under ti millioner kroner.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS