Utilfredshed med HP-krav om kundedata

17 af HP's forhandlere får som Select- eller Premier-partnere særlig service af leverandøren. Til gengæld kræver HP, at de udleverer navne og data på deres kunder, samt fortæller hvor meget kunderne køber. »Men de kan godt glemme at få navnene fra mig,« lyder reaktionen for Svend-Aage Kjær, direktør fra Kontor Syd.

Han er godt knotten over, at HP vil have oplysninger, som han mener er selve kernen i hans forretning. Som lokalt baseret forhandler frygter han, at give oplysninger om kunder og deres købsevne videre til HP, fordi han dybest set ikke føler sig sikker på, at HP ikke på et tidspunkt vil føle sig fristet til selv at gå direkte mod kunderne.

»Vi har brug for oplysningerne, fordi vi belønner vores Premier- og Select-partnere ud fra oplysningerne,« fortæller Michael Brødegaard fra HP, der godt er klar over, at kravet ikke falder i god jord alle steder.

»Der er nogle partnere, som ikke føler de bør give os oplysninger. Hvis de har en god begrundelse for ikke at udlevere oplysningerne, tager vi en dialog med dem for at se, om vi kan finde en løsning,« fortæller Brødegaard.

En af de partnere, der til gengæld er tilfreds med HP's krav er Peder Bjerge fra Itectum Group.

»Vi holder jo hinanden i hånden ud til kunden. Så HP kender jo kunden i forvejen. Jeg synes bare det rimeligt. Når man er partner, må man stole på hinanden,« lyder reaktionen fra Peder Bjerge.

Mere om sagen i dagens udgave af Computer Reseller News.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S