Danske internet-brugere surfer længere

En ny Gallup-analyse viser at andelen af danske internet-brugere med bredbåndsforbindelser er tredoblet i det sidste år.

Tidsforbruget på nettet er steget med 50 pct. i det seneste år, skriver Berlingske Tidende. Det gennemsnitslige tidsforbrug er vokset fra 5,4 timer om måneden i maj sidste år til 8,1 timer et år senere.

Bredbåndsforbindelser via ADSL eller kabel findes nu hos 27 pct. af de danske internet-brugere. Det er en tredobling i forhold til samme tidspunkt sidste år, hvor kun ni pct. havde en bredbåndsopkobling.

Tallene fremgår af målingen NetBehaviour fra Gallup, som er baseret på svar fra 3.000 danskere. Den viser også, at 50 pct. af den danske internettrafik sker fra arbejdspladsen, mens 40 pct. foregår hjemmefra og 10 pct. fra biblioteker og cafeer.

Gallup fortæller at de unge er de flittigste internet-brugere, og mænd tilbringer mere tid på nettet end kvinder. I København er det 74 pct. af indbyggerne, som har adgang til nettet, mens det kun er 62 pct. på Fyn. Landsgennemsnittet ligger på 67 pct.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere