Glaze og IO Technologies fusionerer

Danmarks største udviklingshus indenfor intelligente produkter bliver en realitet takket være fusionen mellem Glaze og IO Technologies.

Flere og flere leverandører af elektronisk udstyr vælger at lægge hele eller dele af den komplekse software- og hardwareudvikling hos eksterne specialister - enten fordi de selv har svært ved at tiltrække de rette kompetencer eller af strategiske årsager.

Glaze har specialiseret sig inden for softwareudvikling, typisk med on-site konsulenter, der indgår i kundernes udviklingsteams, mens IO Technologies har stærke hardwarekompetencer og typisk har gennemført udviklingsprojekterne hjemme.

De to virksomheder har nu besluttet, at slå pjalterne sammen. Det nye selskab får i alt omkring 60 ansatte og en omsætning på 50 millioner kroner.

Glaze blev oprettet i 2003, og har i dag kontorer i København og Århus. Virksomheden har primært fokus på sotware- og elektronikudvikling. Konsulenthuset blev i 2005 solgt til det svenske konsulenthus Prevas.

»Jeg ser frem til at udvide aktiviteterne med de teknologier og moduler, som IO Technologies har udviklet til at reducere udviklingstider og muliggøre anvendelsen af avancerede embedded teknologier. Vi har gennem de seneste år set, at IO med baggrund i samarbejdet med DTU er i stand til at udvikle teknologier, som er helt i front. Vi ser frem til at bringe disse teknologier ud til vores kunder og derigennem øge deres konkurrenceevne yderligere, siger Michael Carl, administrerende direktør i Glaze A/S.

Ifølge aftalen mellem de to virksomheder, så overtager Glaze alle aktier i IO Technologies.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse