Eske Munck tidligere dømt for at skjule oplysninger

Manden bag det krakkede Netkoncept, Eske Munck, har tidligere forsøgt at skjule vigtige oplysninger i forbindelse med et selskabssalg. I 2004 blev han af Højesteret tvunget til at lade salget af Ameta gå tilbage.

En række kreditorer i Netkoncept-boet vil have undersøgt, hvorvidt ledelsen kan gøres ansvarlig for, at selskabet nåede at oparbejde en gæld på mellem 85 og 100 millioner kroner før det gik konkurs. En gæld, der ikke forsvinder, selv om aktiviteterne i boet bliver videreført af Asger Jensbys JMI Invest.

Eske Munck, der var ejer, bestyrelsesformand og administrerende direktør i Netkoncept op til konkursen, fortalte kreditorerne, at et salg af virksomheden var lige oppe over. Derved lykkedes det ham at opretholde tilstrækkelig kreditstatus til at Netkoncept kunne fortsætte gennem flere måneder trods økonomiske problemer.

Ifølge en højesteretsdom fra 2004 er Eske Munck ikke den mest snakkesagelige, når det gælder oplysninger om sundhedstilstanden af de firmaer, han har med at gøre.

Gennem sit investeringsselskab Hartmann Invest A/S solgte Eske Munck i 2002 virksomheden Ameta ApS til ASIS Holding ApS. Han glemte at fortælle køberen, at Ametas største kunde forinden havde afbrudt samarbejdet, at der var udestående restancer på husleje, moms og skat, og at selskabets resultat i det foregående regnskabsår var væsentligt dårligere end antaget. Højesteret fandt to år efter, at Eske Munck havde tilsidesat sin oplysningspligt. Selvom køberen havde afstået fra at gennemføre en due dilligence før købet - og dermed accepteret en betydelig risiko - betød dommen, køberen kunne kræve salget gjort om og få hele købesummen tilbage.

Ejeren af det selskab, der stod som køber, Paul-Erik Houmann Nielsen, ønsker ikke overfor CRN at oplyse købesummens størrelse, ligesom han ikke har yderligere kommentarer til dommen, udover at han naturligvis var glad for at få medhold.

Det har ikke været muligt at få Eske Muncks kommentar til denne artikel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks