Fyringsrunde i Netkoncept

Netkoncepts nye adm. direktør Jesper Weng overtog tøjlerne i sidste uge. I går mistede en række ledende medarbejdere deres job.

Netkoncept slår afdelingerne digital og it sammen. Dermed bliver de to salgsdirektører Ole Bugge Mikkelsen og Henrik Carantius overflødige.

Historisk set har Netkoncept haft to salgsafdelinger: Digital, som stod for kopi, print og serviceaftaler, mens It-center stod for softwaresalget. Afdelingerne skal nu smeltes sammen i en stor afdeling sammen med Netkoncepts andre forretningsområder.

Medarbejderne blev informeret mandag og samme dag måtte salgsdirektørerne forlade virksomheden.

»Vi har snakket med disse medarbejdere og er blevet enige om, at vores veje skulle skilles,« fortæller Jesper Weng, der blev udnævnt til adm. direktør fredag den 24 november.

Han vil ikke betegne medarbejdernes afgang som fyringer, men siger at partnerne blev enige om at gå hver til sit.

Foruden salgsdirektørerne Henrik Carentius og Ole Bugge Mikkelsen, måtte intern itchef Martin Trenter også forlade virksomheden.

Marketingschef Jakob Rensch Larsen har selv valgt at forlade virksomheden, og ifølge CRNs oplysninger er der også en række andre medarbejdere, der også har taget deres afsked. Blandt andet salgschef Michael Viksø. Jesper Weng hævder dog, at det blot er en del af den normale udskiftning, der foregår i en virksomhed af Netkoncepts størrelse.

»Vi har 150 ansatte, så der vil løbende være en naturlig udskiftning,« forklarer han.

Ifølge flere kilder med kendskab til selskabet har Netkoncept dog reelt afskediget op mod 10 mand. Den primære årsag skulle være problemer med at opfylde budgetterne.

»Digitalcenter afdelingen har givet overskud, siden vi overtog den og ingen er blevet fyret på grund af dårlige resultater. Der er alene tale om et strategisk skifte i organisationen,« slår Jesper Weng fast.

Ifølge direktøren stoppede medarbejdere med øjeblikkelig varsel, fordi der ikke var nogen grund til at have dem længere. Specielt ikke, da de ikke skal være en del af den nye strategi for Netkoncept.

I Netkoncepts nye setup samles kopi/print, servere, desktop, storage, SANløsninger, software, sikkerhedsløsninger, IP telefoni og Microsoft infrastruktur under en hat. Fremover skal der kun være en enkelt salgsdirektør for hele Netkoncepts forretning. Forhandleren ligger i øjeblikket i forhandling med en række mulige kanditater, men Jesper Weng regner ikke med at finde en løsning før i det nye år. Han overtager selv ledelsen af salgsorganisationen, indtil en ny direktør er på plads.

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job