Elkunder kritiserer NRGi's Wupti-check

Repræsentantskabet i det østjyske energiselskab NRGi blev ikke informeret om, at 85 millioner kroner af kundernes egne penge blev øremærket til at købe varer i NRGi's webbutik Wupti.com.

Da de 104 medlemmer af repræsentantskabet i det kundeejede energiselskab NRGi besluttede at udbetale 220 millioner kroner af selskabets overskud til sine 140.000 østjyske kunder, fik medlemmerne ikke at vide, at en tredjedel af beløbet ville blive øremærket til køb i NRGi's egen webbutik, Wupti. Flere repræsentanter vil rejse sagen, når repræsentantskabet her til eftermiddag mødes i Århus.

»Man har besluttet at udmønte overskuddet i NRGi som en tilbagebetaling, men at kunderne skulle bindes til at bruge en del af pengene i Wupti, kender jeg ikke noget til. Det vil jeg bede om en forklaring på, når repræsentantskabet træder sammen her i eftermiddag,« siger Ole Bjerregaard fra Ebeltoft.

Samme melding lyder fra Jens Arne Sørensen fra Knebel og Steen Edeling fra Trige, som begge siger, at repræsentantskabet ikke har fået anden information om lovgrundlaget end, at kunderne slipper for at betale skat af de tilbagebetalte penge. Ligesom Ole Bjerregaard vil de nu bede om en redegørelse fra NRGi's bestyrelse.

Et medlem at repræsentantskabet, som ikke ønsker sit navn frem, kalder metoden med at binde kunderne til at bruge deres egne penge i NRGi's egne webbutik for »smaskforkert«. Det samme medlem peger samtidig på, at en del kunder i NRGi er VVS-installatører, elektrikere og håndværkere, som nu bliver tvunget til at bruge deres egne penge hos en konkurrent.

NRGi's kommunikationschef Per Svendsen bekræfter over for CRN, at det er NRGi's bestyrelse, der har skruet tilbagebetalingsmodellen sammen, og at den konkrete udformning ikke er blevet forelagt repræsentantskabet, som er det kundeejede NRGi's øverste myndighed.

»Det er fuldt og helt bestyrelsen, der konkret har udmøntet tilbagebetalingen,« siger Per Svendsen.

Ifølge CRN's oplysninger er det NRGi's direktion med direktør Gert Braae i spidsen, der har udformet den særlige tilbagebetalingsmodel, som blandt andet indebærer, at kunderne slipper for at betale skat af pengen fra NRGi. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Gert Braae eller NRGi's bestyrelsesformand Jørgen Katholm.

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job