Lidt mindre sjovt på jobbet

Salgskanalen er blevet lidt mindre morsom. I hvert fald, hvis man måler arbejdskvaliteten på personalegoder. Ifølge 39 procent af deltagerne i en undersøgelse i Computer Reseller News' forhandlerpanel er der i forlængelse af den økonomiske afmatning i større eller mindre grad blevet skåret i goder som firmafester, motionsrum, beklædning osv.

10 procent af virksomhederne har endda været udsat for kraftige beskæringer, opgiver undersøgelsens deltagere.

Kun 2 procent opgiver, at der er kommet flere goder. Det store flertal, 56 procent, opgiver dog, at der ikke er sket ændringer.

Se undersøgelsen i næste nummer af Computer Reseller News, der udkommer 14. maj.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job