Lenovo haler ind på Acer i Danmark

IDC's foreløbige tal for det danske pc-salg i tredje kvartal viser, at Acers forspring til Lenovo skrumper. Samtidig fortsætter Dell sin nedtur.

HP er stadig markedets ubestridte hersker, når det drejer sig om pc'er. Virksomheden tegner sig, ifølge IDC's foreløbige tal for tredje kvartal, for hele 30 procent af det danske pc-salg. Det er tre procent mere end sidste år.

Men hvor Acer på verdensplan netop har overhalet Lenovo i stormfart, er tendensen i Danmark snarere, at Lenovo haler ind på Acer. Acer har med sine 16 procent af markedet kun sølle en procent ned til Lenovo, hvor de to virksomheder lå på henholdsvis 15 og 13 procent sidste år.

Kvartalets store taber er Dell. Fra en fornem tredjeplads sidste år med 14 procent, er Dell nu nede på en fjerdeplads med blot 11 procent og altså langt bagefter Acer og Lenovo. Fujitsu Siemens holder deres femteplads med en nedgang på to procent siden sidste år, så de nu har fem procent af markedet.

Det samlede pc-salg går ellers strygende. Der er en vækst siden sidste år på hele 17,6 seks procent. Og det er de bærbare, der trækker fra i det lange løb. Her ser man en vækst på 29 procent i forhold til sidste år. Det er blevet solgt 235.700 bærbare computere i Danmark i tredje kvartal; mere end 50.000 flere, end der blev solgt i andet kvartal i år. De stationære computere har dog oplevet et lille fald på -1 procent i forhold til sidste år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job