Danmark verdens bedste it-land

Samme dag som IBM og The Economist rykkede Danmark ned på en femteplads i "e-parathed", blev vi udnævnt til verdens it-mæssige nummer ét af World Economic Forum.

Det er stadig Danmark, der har den it-mæssige føretrøje på, hvis man skal tro World Economic Forum (WEF).

Organisationen har i samarbejde med management-instituttet INSEAD gennemanalyseret statistikker og fakta-oplysninger samt foretaget egne rundspørger i 127 af verdens lande. Og konklusionen er klar: Lige som sidste år er Danmark det land i verden, der bedst rustet til at udnytte it effektivt på en række nøgleområder.

Sverige er nummer to på ranglisten for Network Readiness 2007-2008 mens Schweiz er nummer tre fulgt af USA, der igen ligger foran Singapore.

Verdensmester-kåringen er en gentagelse af samme historie sidste år, hvor vi også var nummer et - og året før, hvor vinderen også hed Danmark. Vi skal helt tilbage til 2005 for at se en anden på førstepladsen. I det år var topscoreren USA - Danmark dengang lå som nummer tre.

Mens World Economic Forum har haft Cisco som sponsor, har The Economist Intelligennce Unit udarbejdet sin rangliste i samarbejde med IBM Instistute for Business Value.

At Danmark her ryger fra en førsteplads til en femteplads skyldes ifølge en pressemeddelelse fra IBM, at vi ikke har kunnet opretholde tidligere års niveau for it-investeringer. Vi har heller ikke kunnet forbedre de i forvejen høje tal for offentlig og privat adgang til nettet med samme stigningtakt som lande, der udvikler sig hurtigt. Hong Kong nævnes her som eksempel.

Præcist hvilke elementer i de to ranglister, der førte til forskellen i Danmarks placering, fremgår ikke helt tydeligt af de foreliggende oplysninger.

Begge undersøgelser måler landenes "parathed" i forhold til it- og tele-teknologier. WEF-undersøgelsen taler om netværks-parathed, mens Economist kalder det e-parathed. Sidstnævnte defineres som udtryk for, hvor modtagelig et område er overfor internetbaserede muligheder. Desuden vægter Economist-listen landenes forbrug af digitale produkter og services, hvilket dog også er elementer i WEC-undersøgelsen.

Det store spørgsmål er så, hvilken undersøgelse der er den fineste og vigtigste.

Begge undersøgelser kan bryste sig af agtværdig patina efter at have været i gang siden årtusindskiftet. Men kun den, hvor Danmark er nummer et, skriver om sig selv i pressemedelelsen, at den er "verdens mest omfattende og autoritative internationale undersøgelse af its indlydelse på landendes udvikling og konkurrencedygtighed."
Og så må det jo være sandt.

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)