Danske Ciklum åbner salgskontorer i hele Norden

Det danske outsourcinghus Ciklum har netop åbnet en række salgskontorer. Ifølge den danske landechef kommer der 20 nye medarbejdere til virksomheden hver måned.

Outsourcinghuset Ciklum åbnede før sommerferien et salgskontor i Sverige, og per 1. september fulgte kontorer i Norge, Finland og Holland.

»Der er tale om rene salgskontorer med en mand hvert sted,« fortæller Arne D. Hansen, der er landechef for virksomhedens danske kontor.

Ciklum har eksisteret siden 2000, men det er først i de seneste par år, at der virkelig er kommet gang i forretningen. Virksomhedens hovedkontor er placeret i Kiev, Ukraine og i det sidste år har Ciklum investeret i tre nye lokationer i Ukraine. P.t har virksomheden knap 300 udviklere ansat i landet.

»Det går utroligt hurtigt i øjeblikket, og vi regner med at have over 400 ansatte i Ukraine i løbet af de næste seks måneder,« siger Arne D. Hansen til CRN.

Ciklum satser i høj grad på små og mellemstore virksomheder, og ifølge Arne D. Hansen er der en klar fordel i at vælge Ukraine over eksempelvis Indien.

»Lønniveauet i Ukraine er faktisk pænt under niveauet i Banglagore, Indien lige nu. Desuden tror jeg, at mange virksomheder allerede har brændt sig på Indien. Indien er langt væk både fysisk og mentalt. Ukraine er ikke identisk med Danmark, men det er langt tættere på end de asiatiske lande,« forklarer Arne D. Hansen.

Ciklum havde et resultat før skat på 12.000 kroner i 2005. Ifølge den danske landechef skyldes det primært, at virksomheden har foretaget massive investeringer i Ukraine.

Officielt hører selskabet hjemme i Herning, men det skyldes alene en historisk finesse i ejerforholdet. Outsourcingshusets stifter og CEO hedder Torben Majgaard, og han stammer oprindeligt fra den vestjyske industriby.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car