Datapro vil være størst blandt de mindste

Konsulenthuset Datapro kom ud af regnskabsåret 05/06 med et overskud på 3,1 millioner kroner, hvilket er en fordobling i forhold til det foregående regnskabsår.

Navisionshuset Datapro fik et overskud på 3,1 millioner kroner i 05/06. Det er en fordobling i forhold til det foregående år, hvor resultatet endte i 1,5 millioner kroner.

»Det skyldes dels en stigende omsætning, men også bedre effektivitet. Vi er blevet bedre til at udnytte arbejdstiden for vores konsulenter,« fortæller Brian Atli Andersen, der er adm. direktør for Datapro.

Han ejer selv 15 procent af selskabet, mens de tre resterende andele på hver 28 procent er ejet af henholdsvis finansmændene Stig Hølledig og Nils Marstrand og den tidligere Bodenhoff-direktør Klaus Ege Andreasen.

Datapro har i dag 20 konsulenter, der varetager de godt 100 kunder. Ifølge direktøren gør det selskabet til en af de største konsulenthuse, der fokuserer på de små og mellemstore kunder.

»Jeg tror, at grænsen ligger på 30 mand, så er vi der, hvor vi skal være i Navision-markedet,« forklarer Brian Atli Andersen.

Han forventer dog, at der kommer til at gå nogle år endnu, inden Datapro når op på 30 konsulenter. Målet for virksomheden er ikke at vokse, alene fordi det er muligt, for indtjeningen skal kunne følge med.

I de første par måneder af det nye regnskabsår har Datapro fortsat den positive udvikling og direktøren tror på endnu et rekordår for konsulenthuset. 05/06 var tredje år i træk med overskud for Datapro efter en rekonstruktion i 2003.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S