Wimax-firma opkøbt af Cisco

Cisco opkøber Wimax-virksomheden Navini Networls for 1,7 milliarder kroner. Dermed styrker Cisco sin trådløse profil.

Cisco har i offentliggjort, at virksomheden er nået til enighed med Wimax-specialisten Navini Networks om opkøb. Cisco må slippe 1,7 milliarder kroner i aktier og kolde kontanter for Navini.

Navinis produkter skal styrke Ciscos wi-fi portefølje, og hjælpe Cisco til at opfylde deres vision om at tilbyde trådløse bredbånds services og udvide internetadgangen på de blomstrende markeder.

»Trådløse bredbåndsnetværk baseret på Wimax verden over har potentiale til at nå millioner af nye internetbrugere, der ellers ikke kan nås økonomisk ved brug af kobber eller fiber infrastrukturer,« siger Ciscos vicedirektør, Brett Galloway.

Handlen forventes afsluttet i andet kvartal af Ciscos 2008 regnskabsår.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere