Sony Ericsson dropper HTC-samarbejde

Ifølge en ny rapport stopper Sony Ericsson og HTC deres samarbejde efter blot at have udviklet én enkelt model sammen. I stedet slår de pjalterne sammen med en af Apples samarbejdspartnere.

Da Sony Ericsson for snart et år siden præsenterede deres nye mobil XPERIA X1, var der en del, der slog øjnene op, da det samtidig var Sony Ericssons første mobile baseret på Microsofts mobile styresystem Windows Mobile. Kort efter viste det sig, at Sony Ericsson havde arbejdet tæt sammen med HTC under udviklingen af X1, og at det var HTC, der stod for selve produktionen.

Selvom samarbejdet tilsyneladende er gået godt, så rapporterer sitet DigiTimes nu, at de to parter ikke fortsætter samarbejdet med udviklingen af Windows Mobile-telefoner efter X1. I stedet skulle Sony Ericsson nu have indgået et samarbejde med taiwanske Mobinnova, der ejes af Foxconn Electronics. De står blandt meget andet også for produktionen af Apples iPhone.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse