Distributører taber stort på Kerfi-nedtur

Krakket i Kerfi blev dyrt for en række distributører og deres kreditforsikringsselskaber, som må vinke farvel til i alt mere end 14 millioner kroner.

Distributører som Actebis, Tech Data og Four Leaf tabte stort på nedturen for den islandskejede forhandler Kerfi. Ifølge en kreditoropgørelse har de tre distributører tilsammen næsten 13 millioner kroner i klemme.

Derudover har distributører som Rosenmeier, Brightpoint, EET, DNS, Ingram Micro og Magirus beløb på mellem 50.000 og trekvart million kroner til gode. I alt har de ni distributører mere end 14 millioner til gode hos Kerfi.

Blandt de kreditorer, som CRN har talt med, ønsker ingen at kommentere tabene efter Kerfi, men flere oplyser, at deres tab bliver dækket ind via kreditforsikring hos selskaberne Euler-Hermes og Atradius. Tabene på Kerfi kan dog vende tilbage til distributørerne i form af højere forsikringspræmier.

Direktør i Euler-Hermes, Peter Hecht-Hansen, vil ikke kommentere forholdene omkring Kerfi-krakket, men han bekræfter, at træk på de tegnede forsikringer, kan udløse præmieforhøjelser.

»Den dag vi skal genforhandle forsikringspræmien, ser vi på í hvilket omfang, der har været tab på kreditforsikringsaftalen, og det kan have betydning for præmien i opadgående retning,« siger Peter Hecht-Hansen.

Kerfi gik i betalingsstandsning 9. oktober og blev efterfølgende erklæret konkurs den 24. oktober. I mellemtiden var en række af Kerfis aktiver og en del af medarbejderne blevet overtaget af Kerfis konkurrent Datacon.


SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet