Forhandlere ved for lidt om salg

Ny undersøgelse viser, at tre ud af fire forhandlere ikke tjener penge. Manden bag undersøgelsen, erhvervsanalytiker Uffe Krogh, mener det blandt andet skyldes forhandlerne ved for lidt om salg og for meget om it.

»De bedste sælgere er som regel dem, som ved mindst om it. Når man nu ikke kan snakke teknologi med kunderne, så er man nød til at tale om et eller andet. Næsten det eneste andet man så kan snakke om, er forretning,« siger Uffe Krogh, der netop har foretaget en undersøgelse af tilstanden i den danske it-branche.

I en stikprøveundersøgelse af mere end 200 mindre it-virksomheder, herunder også mange forhandlere, har han fundet ud af, at 75 procent ikke tjener penge eller i bedste fald opnår et nulresultat. En tredjedel af virksomhederne har endda en egenkapital, der er mindre end loven foreskriver. Manglende evner til at sælge får en stor del af skylden. Man har ikke været opmærksom på, at kunderne i løbet af de sidste år, har ændret købsvaner og man derfor skal ændre strategi.

»Sælgerne i it-virksomhederne mangler forretningsforståelse. It er et rationaliserings-værktøj. Det skal man også sælge det som, og for at kunne sælge det som sådan, er man nød til at sætte sig ind i hvad det er for en virksomhed, man prøver at sælge til. Kan man ikke hjælpe virksomheden med sin teknologi, er det om at komme hurtigt videre til den næste,« siger Uffe Krogh.

Erhvervsanalytikeren mener, det er på tide at råbe vagt i gevær. I alt for lang tid har der været tegnet et alt for lyserødt billede af det danske erhvervsliv og i særdeleshed af it-branchen. I sær de små virksomheder trænger til hjælp.

»Nu må vi se til at se tingene som de i realiteten er. Regeringen og brancheforeningen står jo nærmest og råber om kap om, hvor godt det går. Der bliver ved med at komme den ene undersøgelse efter den anden, som siger, at vi er verdens bedste it-nation, men nu må vi altså lige huske få røven med,« lyder den hårde udmelding fra Uffe Krogh.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job