Forhandlere ved for lidt om salg

Ny undersøgelse viser, at tre ud af fire forhandlere ikke tjener penge. Manden bag undersøgelsen, erhvervsanalytiker Uffe Krogh, mener det blandt andet skyldes forhandlerne ved for lidt om salg og for meget om it.

»De bedste sælgere er som regel dem, som ved mindst om it. Når man nu ikke kan snakke teknologi med kunderne, så er man nød til at tale om et eller andet. Næsten det eneste andet man så kan snakke om, er forretning,« siger Uffe Krogh, der netop har foretaget en undersøgelse af tilstanden i den danske it-branche.

I en stikprøveundersøgelse af mere end 200 mindre it-virksomheder, herunder også mange forhandlere, har han fundet ud af, at 75 procent ikke tjener penge eller i bedste fald opnår et nulresultat. En tredjedel af virksomhederne har endda en egenkapital, der er mindre end loven foreskriver. Manglende evner til at sælge får en stor del af skylden. Man har ikke været opmærksom på, at kunderne i løbet af de sidste år, har ændret købsvaner og man derfor skal ændre strategi.

»Sælgerne i it-virksomhederne mangler forretningsforståelse. It er et rationaliserings-værktøj. Det skal man også sælge det som, og for at kunne sælge det som sådan, er man nød til at sætte sig ind i hvad det er for en virksomhed, man prøver at sælge til. Kan man ikke hjælpe virksomheden med sin teknologi, er det om at komme hurtigt videre til den næste,« siger Uffe Krogh.

Erhvervsanalytikeren mener, det er på tide at råbe vagt i gevær. I alt for lang tid har der været tegnet et alt for lyserødt billede af det danske erhvervsliv og i særdeleshed af it-branchen. I sær de små virksomheder trænger til hjælp.

»Nu må vi se til at se tingene som de i realiteten er. Regeringen og brancheforeningen står jo nærmest og råber om kap om, hvor godt det går. Der bliver ved med at komme den ene undersøgelse efter den anden, som siger, at vi er verdens bedste it-nation, men nu må vi altså lige huske få røven med,« lyder den hårde udmelding fra Uffe Krogh.

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S