Panasonic opruster salgskanalen i Norden

Elektronikgiganten Panasonic erkender, at koncernen har været for utydelige i den nordiske salgskanal. Derfor har Panasonic oprettet en intern gruppe, som primært vil fokusere på forhandlerne.

I bestræbelserne på at styrke salgskanalen i Danmark og i resten af Norden har Panasonic hyret en ny salgschef, Ove Öhrn, som er hentet fra Samsung. Derudover styrkes salgskanalen med en intern gruppe, hvis primære fokus vil være de nordiske forhandlere.

»På dette område har vi ikke været stærke nok, men nu opretter vi en intern gruppe, der har fokus på at støtte forhandlerne,« oplyser Andrea Gisle Joosen, administrerende direktør for Panasonic i Norden.

For et år siden blev netop Andrea Gisle Joosen headhuntet fra lingeri-firmaet Chantelle, da Panasonic ønskede at bruge hendes erfaringer med markedsføringen af dameundertøj til at gøre Panasonics brand mere sexet.

Udover en ny salgsdirektør er tre nye nøglemedarbejdere blevet hyret for at skærpe koncernens produkter i Norden.

Panasonic er et sub-brand under det japanske konglomerat Matsushita Electric Industrial Co. Ltd. Det nordiske selskab omsætter for cirka 2,2 milliarder svenske kroner om året og har i alt 110 ansatte. I Norden markedsføres fortrinsvis produktgrupperne audio/video, hi-fi, kontorprodukter, telekommunikation, husholdningsprodukter, batterier, professionelt broadcast-udstyr samt elektriske komponenter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere