Quantum overtager udvikler af sikkerhedssoftware

Quantum har underskrevet en aftale om at overtage det lille amerikanske softwarefirma SANlight for 8,5 millioner dollar. Allerede inden overtagelsen havde Quantum en mindre ejerandel på 7 procent af SANlight, og backup-giganten forventer at hele handlen kan afsluttes i denne måned.

SANlight udvikler teknologi til datasikring. Firmaets teknologi og produkter skal nu integreres i Quantums Storage Solutions division.

Teknologien skal blandt andet indgå i Quantums backup-løsning DX30, som bruger RAID-harddiske til at emulere et båndbibliotek. Fordelen skulle være at dataoverførsel foregår væsentlig hurtigere ved backup - op til 216 GB/timen - samtidig med at data hurtigere kan genskabes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere