Microsoft køber prissammenligningssite

Microsoft har købt det tyskejede prissammenlignings-site ciao.com for 2,5 milliarder kroner.

Trods det mislykkede forsøg på at købe Yahoo satser Microsoft fortsat hårdt på at udbygge sit engagement i kommercielle tjenester på nettet. Så sent som i denne weekend har Microsoft lagt 2,5 milliarder kroner på bordet og købt Greenfield Online, som ejer det tyske prissammenlignings-site ciao.com.

Ciao har specialiseret sig søgninger, der giver brugeren adgang til produktanmeldelser og opdaterede prissammenligninger mellem tusindvis af onlinebutikker.

Microsoft satser ifølge Reuters Technology på at gøre ciao.com til en del af softwaregigantens egen søgetjeneste Live Search, som dermed styrker sin position over for Google.

Over de seneste måneder har Microsoft løbende udvidet funktionaliteterne i Live Search, og i juli blev der fremlagt planer om at integrere Live Search med det hastigt voksende Facebook.

Opkøbet af ciao.com ligger i forlængelse af købene af norske Fast, som Microsoft købte for seks milliarder kroner for tidligere i år, og shopping- og auktionssitet jellyfish, som blev købt for et ikke-offentliggjort beløb.

På verdensplan sidder Microsoft i dag på ni procent af samtlige internetsøgninger, hvilket er langt færre end både Yahoo og Google, hvoraf sidst nævnte på verdensplan sidder på 62 procent af søgningerne på internettet. I Europa overgås Microsoft ligeledes af auktionstjenesterne eBay og det russiske Yandex.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job