For kun seks år siden stiftede danske Lars Dalgaard firmaet Succesfactors. Allerede nu er virksomheden blevet en succes.
Børsen skriver i dag, at firmaet har en anslået værdi på cirka 3, 4 milliarder i forbindelse med en børsnotering. Det betyder ifølge avisens beregninger, at Lars Dalgaard kan se frem til en gevinst på cirka 250 millioner kroner.
Succesfactors udvikler et system, der kan måle ansattes præstationer og deres personlige udvikling. Systemet forhandles som en webservice, så kunderne betaler udelukkende for adgang til systemet.
Men alt er ikke fryd og gammen for Succesfactors. Firmaet har siden 2004 opsamlet en gæld på cirka 100 millioner kroner, der ifølge Dalgaard er en nødvendig indledende investering. Beløbet fra børsnoteringen skal nu bruges til at bringe gælden i bund samt yderligere investeringer og opkøb, skriver Børsen.