Ny økonomidirektør i HP

Hewlett-Packard (HP) har netop udnævnt den 43-årige Mikael Frederiksen til ny økonomidirektør. Manden, der skal styre HP's finanser har en baggrund i blandt andet A.

Efter uddannelsen i 80'erne hos A.P. Møller var Frederiksen direktør i det private investeringsselskab Frequento, og fungerede desuden i en periode som økonomidirektør for stormagasinet Illum.

»Jeg betragter mig selv som en »people-driver« med flair for tal og systemer. Jeg har en bred erfaring i virksomhedsdrift og virksomhedsstyring og har i flere af mine tidligere job arbejdet med omstillingsparathed og organisationer i konstant forandring,« siger Mikael Frederiksen.

»Derfor ser jeg frem til at kunne medvirke til at styrke HP´s position på det danske marked og samtidig medvirke til afslutte integrationen af HP og Compaq på såvel systemsiden som den organisatoriske og menneskelige side.«

Mikael Frederiksen bor i Holte, hvor fritiden bruges på hus og havearbejde. Før erhvervskarrieren tog fart, var han verdensmester i stafet-orienteringsløb for juniorer, og var danmarksmester i orienteringsløb i 1976, 1979 og 1980.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere