Partnerpres fører til EU-undersøgelse mod Microsoft

EU vil nu undersøge om Microsoft har overtrådt lovgivningen med sin indsats for at få Office Open XML godkendt som international standard.

EU har indledt en ny undersøgelse mod softwaregiganten Microsoft. Denne gang er det Microsofts indsats for at få dokumentformatet Office Open XML godkendt som international standard hos ISO, der har bragt firmaet i myndighedernes søgelys. Det skriver avisen Wall Street Journal.

Kritikere mener at Microsoft har presset sine egne partnere til at melde sig ind i de nationale ISO-komiteer sidste år for at skaffe stemmer til fordel for Office Open XML. Microsoft har på sin side anklaget IBM for at føre en kampagne mod OOXML.

Det lykkes ikke at få standarden godkendt ved den første afstemning i september 2007, og en revideret version af forslaget skal nu debateres på et Ballot Resolution Group-møde senere på måneden i Schweiz.

I første omgang har EU-Kommissionen bedt Microsoft om at aflevere en redegørelse for sine aktiviteter i forbindelse med ISO-processen. Der er tale om det første skridt, som går forud for en formel undersøgelse i sagen.

EU har allerede to igangværende undersøgelser mod Microsoft om selskabets forretningsmetoder. Den ene blev startet af norske Opera, der beskylder selskabet for unfair konkurrence.

Microsoft har lagt store kræfter ind på at sikre en ISO-godkendelse af Office Open XML, der vil blåstemple formatet som åben standard. Konkurrenten ODF er allerede ISO-godkendt, mens OOXML indtil videre kun er vedtaget som ECMA-standard.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse