Artikel top billede

Acer vil ikke tage danske hensyn

Acer ser på Norden som et sammenhængende marked, og danske forhandlere skal derfor ikke forvente særbehandling fra pc-producenten, som dog lover bedre marginer til små forhandlere.

En stram prisstrategi og en ny centralt styret nordisk organisation har skabt usikkerhed blandt Acers forhandlere. Det erkender Acers nordiske chef Alessio Villa, som forklarer ændringerne med, at Acer ser Norden som ét sammenhængende marked.

»En lokal tilgang til markedet er umulig. Et brand, der vil være ledende på markedet må være til stede alle steder. Derfor har vi valgt en nordisk approach, som giver en mere åben og fair model, og det er det, vi har vi forsøgt at forklare vores partnere,« siger Alessio Villa til CRN.

Acers strategi er, at slutkundernes pris for Acer-produkter er den samme uanset, hvor de køber ind. Det giver pres på marginerne for især små forhandlere. Som kompensation stiller Villa dem derfor særlige rabatter og ekstra support i udsigt uden at han dog ønsker at give konkrete løfter.

»Vi ønsker ikke at reducere vores penetration i markedet, og derfor vil vi hjælpe forhandlerne. Vi ser det virke på det svenske marked, og jeg er overbevist om, at det også vil virke i andre nordiske lande,« siger Acer-chefen.

Han glæder sig dog over, at Acers nye nordiske organisation nu er endeligt plads og forventer, at det vil skabe større klarhed blandt forhandlerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere