IBM og DCC klar til at ryge fredspibe

IBM siger ja til at mødes med brokeren DCC for at diskutere, hvordan der kan skabes større åbenhed om brokernes rolle i IBMs salgskanal.

Brokerdistributøren DCC og IBM Danmark gør nu klar til at tænde fredspiben, efter at IBMs danske partnerchef Ulla Theil i forrige uge kritiserede brokernes rolle i den danske salgskanal.

Ulla Theils kritik gik især på, at nogle brokere fører sig frem over kunder som om de er officielle IBM-partnere. Det betyder, at IBM Danmark har mulighed for at få indsigt i hvilke produkter, der bliver udbudt på markedet - og ikke mindst at kunderne risikerer at få varer, som ikke er omfattet af den normale garanti og service fra IBM. Ulla Theils kritik rettede sig blandt andet mod DCC, som via en aftale med IBM i Europa kan sende varer på markedet uden at IBM Danmark har mulighed for at følge med i, hvad der foregår.

Kritikken blev afvist af DCCs direktør, som samtidig tilbød IBM Danmark indsigt i DCCs IBM-forretning.

Nu tager Ulla Theil DCC-direktøren på ordet.

»Kent Jeppesen inviterer jo til at vi mødes, og det tilbud tager jeg selvfølgelig imod,« siger Ulla Theil, som dog ikke ønsker at konkretisere, hvilke emner hun vil tage op på det kommende møde.

Hos DCC er Kent Jeppesen glad for at IBM Danmark tager imod den fremstrakte hånd.

»Vi er jo alle sammen voksne mennesker, så vi vil nok mødes inden længe for at afklare de forskellige synspunkter, der er. Vi er nødt til at diskutere den aftale vi i DCC har med IBM i Europa, men også spørgsmålet om, hvordan man kan blokere for, at der kommer falske varer ind på det danske marked,« siger Kent Jeppesen.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S